عشق غیر واقعی

عشق غیر واقعی

 

این 10 رابطه را با عشق اشتباه نگیرید

برای شروع یک رابطه و به سرانجام رساندنش، واقعا به معلم و درس و کلاس نیاز داریم. باربارا دی آنجلیس یکی از کسانی است که تلاش می‌کند چیزهایی که خودش از زندگی و عاشق شدن یاد گرفته را با دیگران در میان بگذارد.

اکنون می خواهیم بی‌سرانجام‌ترین رابطه‌های عاشقانه را برای‌تان معرفی کنیم.

 

بیشتر از او عاشق هستید؟

اگر به رابطه‌ای وارد شده‌اید كه بیشتر از آنچه به شما عشق می‌ورزند، عشق خود را نثار فرد مقابل‌تان می‌كنید، سرنوشت خوبی در انتظار‌تان نخواهد بود. در چنین رابطه‌ای یكی از دو طرف از لحاظ روانی تعقیب‌كننده و دیگری تعقیب‌شونده است و هیچ وقت دو طرف، وضعیت برابری  را در رابطه عاطفی‌شان تجربه نمی‌كنند. وقتی در چنین رابطه‌ای می‌مانید، بعد از مدتی این احساس كه شما را كنترل می‌كنند كلافه‌تان می‌كند و خودتان را تشنه عشقی خواهید دانست كه نثارتان نمی‌شود.

حاصل این احساسات آزار‌دهنده، عصبانیت شما خواهد بود و احساس خواهید كرد به شما و احساسات پاكی كه در این رابطه خرج می‌كنید خیانت می‌شود. كسانی كه در این روابط یك‌طرفه می‌مانند و به اندازه‌ای كه محبت می‌كنند عشق نمی‌بینند، پس از مدتی احساس درماندگی می‌كنند.

بیشتر عاشق‌تان است؟

وقتی می‌گوییم در یك رابطه عاطفی باید موازنه احساسات برقرار باشد، منظورمان تنها این نیست كه شما نباید عاشق‌تر از همسرتان باشید. اگر او هم بیشتر از آنچه شما دوستش دارید به شما عشق بورزد، این معادله به هم می‌خورد و رابطه‌تان آزار‌دهنده و ویرانگر می‌شود. وقتی شما صددرصد قلب‌تان را در یك رابطه نمی‌گذارید، باز هم نمی‌توانید احساس آرامش كنید و هیچ یك از شما از زندگی كه ساخته‌اید احساس رضایت نمی‌كنید.

در رویاهای‌تان می‌سازیدش؟

وقتی همسرتان را به مجسمه‌ای بی‌عیب و نقص تبدیل می‌كنید و شیفته توانایی‌های بالقوه‌ای می‌شوید، باز هم رابطه‌تان را در معرض تهدید قرار می‌دهید. شما وقتی می‌توانید یك رابطه موفق را شكل دهید كه عاشق او به همین شكل كه هست باشید اما وقتی عاشق كسی می‌شوید كه «می‌تواند باشد» یا «آرزو دارید باشد» كار را خراب می‌كنید. همسر شما همین كسی است كه در مقابل‌تان ایستاده؛ نه كسی كه در رویاهای‌تان می‌بینید. در چنین شرایطی درواقع شما عاشق همسرتان نیستید، عاشق فردی هستید كه امیدوارید همسرتان به آن بدل شود.

فرشته نجات هستید؟

كسانی كه به نجات دیگران معتاد هستند، به‌خاطر اعتمادی كه به همسرشان دارند یا توانایی‌هایی كه در او می‌بینند در كنارش نمی‌مانند؛ آنها تنها تصور می‌كنند كه مسوول نجات همه افراد جهان هستند و ماموریت نجات دیگران را به عهده دارند. چیزی كه آنها را در یك رابطه نگه می‌دارند، عشق نیست، بلكه حس ترحم است و اشتباه گرفتن این دو حس با هم باعث می‌شود انرژی‌شان را در رابطه‌ای كه نمی‌تواند انتظارات‌شان را برآورده كند خرج كنند.

معلم‌تان است؟

قرار نیست مردی كه نقش همسرتان را دارد و در آینده قرار است پدر فرزندان‌تان باشد، معلم شما باشد. برای ساختن یك زندگی سالم، شما و همسرتان باید در یك مقام و مرتبه قرار داشته باشید و هیچ كدام‌تان خود را فرودست یا فرادست ندانید. وقتی یكی از شما دو نفر، خود را قدرتمند‌تر یا ضعیف‌تر ببیند، رابطه از مدار سلامت خارج می‌شود. اگر در آستانه ازدواج قرار دارید، مراقب باشید داناتر بودن و قوی‌تر بودن مردی كه مقابل‌تان ایستاده، دلیل انتخاب شما نباشد؛ چراكه شما قرار است با همسری كه همراه‌تان است زیر یك سقف بروید تا با معلم‌تان.

عاشق چشم و ابرویش هستید؟

زیبایی ظاهری، موقعیت خانوادگی، موقعیت شغلی یا حتی داشته‌های مالی نامزدتان باعث شده او را انتخاب كنید؟ پس وقتش است كه از خود یك سوال مهم بپرسید؛ شما باید به این سوال جواب دهید كه اگر این فرد این ویژگی را نداشت آیا همچنان برایم جذاب بود و می‌خواستم با او ازدواج كنم؟ اگر پاسخ‌تان به این سوال منفی است یا با تردید به آن جواب می‌دهید، معنایش این است كه قرار است به رابطه‌ای وارد شوید كه پیش از شروع، زمینه را برای شكست خوردنش فراهم كرده‌اید.

درد مشترك دارید؟

كم نیستند رابطه‌هایی كه به‌خاطر درد مشترك شكل می‌گیرند. گاهی افراد در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند كه به‌خاطر تفاهم‌های جزئی و كوچك احساس می‌كنند عاشق و دلباخته یکدیگر هستند. این افراد رابطه‌شان را براساس همین تفاهم‌های جزئی شكل می‌دهند و اگر موضوعی كه دلیل پیوند‌شان شده برای‌شان اهمیت داشته باشد، به راحتی آن را با پیوندی عاشقانه و قوی اشتباه می‌گیرند.

می‌خواهید به دیگران دهن‌كجی كنید؟

گاهی افراد كسانی كه خصوصیات شخصیتی آنها متضاد با آنچه مورد نظر والدین‌شان است را برای ازدواج انتخاب می‌كنند. این افراد احتمالا به‌خاطر اینكه با والدین و اطرافیان‌شان بجنگند، وارد یك رابطه عاطفی می‌شوند و دانسته یا ندانسته می‌خواهند با چنین انتخابی، انتقام خود را از كسانی كه همیشه خواسته‌های‌شان را سركوب كرده‌اند بگیرند. رابطه‌ای كه سركشی و به عبارت دیگر دهن‌كجی به دیگران دلیل شكل گرفتنش باشد، هیچ‌وقت نمی‌تواند شما را به خانه‌ای امن و آرام دعوت كند.

می‌خواهید حال نامزد سابق‌تان را بگیرید؟

وقتی با درد از كسی كه دوستش داشته‌اید جدا می‌شوید، احتمالا برای آرام كردن خودتان به راه‌های مختلفی دست می‌زنید. رابطه‌ای كه در آن نامزد یا همسر را به‌عنوان عكس‌العملی در قبال نامزد یا همسر قبلی خود انتخاب می‌كنید، بعید است شما را به آرامش برساند.

اگر به محض بیرون آمدن از یك رابطه و تنها به‌خاطر اینكه نشان دهید طرفداران دیگری هم دارید یا به این دلیل كه تحمل تنها ماندن را ندارید به یك رابطه وارد شوید، احتمال زمین خوردن‌تان زیاد خواهد بود.

دل‌تان جای دیگر است؟

 رابطه‌ای كه در آن نامزد یا همسرتان از نظر روانی و عاطفی در دسترس شما نیست، نمی‌تواند رابطه موفقی باشد. در این روابط  نامزد یا همسر از نظر عاطفی و روانی با كسی دیگر درگیر است و به‌طور كامل نتوانسته درگیری عاطفی خود را با شخص سوم حل كند.

اگر هنوز یكی از شما پرونده‌های عشق قدیمی‌تان را نبسته‌اید، معنایش این است كه آمادگی وارد شدن به یك رابطه و ساختن یك زندگی موفق را ندارید.  اگر عشق امروز شما هنوز به عشق دیروزش فکر می‌کند، نباید انتظار ساختن یک زندگی موفق را هم داشته باشید.

 یک رابطه موفق و آرامش بخش، نیازمند توجه و مراقبت هر دوی شماست و زمانی که حتی یکی از شما دو نفر تمام انرژی‌اش را برای آن رابطه خرج نمی‌کند، هر دوی‌تان گرفتار سراشیبی که پایانش شکست و تلخی است، می‌شوید.

به من گوش کنید

باربارا دی آنجلیس را همه به‌عنوان نویسنده‌ای كه عشق را تعریف می‌كند و مسیری دست‌یافتنی برای رسیدن به آن معرفی می‌كند، می‌شناسند. اگر شما هم می‌خواهید یكی از شاگردان این معلم باشید و به شیوه او عشق را در زندگی‌تان جا دهید، به اصولی كه در این مطلب آورده‌ایم وفادار باشید و از آنچه خواسته‌ایم پرهیز كنید. تنها در این صورت است كه می‌توانید با خیال راحت، به فرد مقابل‌تان تكیه كنید و برای تكمیل عشقی كه میان شما جرقه زده قدم ‌بردارید.

وقت را هدر ندهید

قرار نیست معجزه‌ای شما را عاشق کرده و یک زندگی همراه با عشق را به شما هدیه کند. پس منتظر نمانید عشق شما را پیدا كند. این شما هستید كه باید زمین حاصلخیزی بیافرینید تا بذر عشق به سادگی در آن جوانه بزند و رشد كند.

صادق باشید

 برای رسیدن به چنین هدفی باید خود را تمام و كمال و تا آنجا كه در توان دارید با صداقت تمام به رابطه‌تان متعهد و پایبند كنید. مطمئن باشید اگر با صددرصد قلب‌تان به یك رابطه وارد شوید و از آنچه در این مطلب آوردیم هم پرهیز كنید، قدرت تعهد، بذر عشق میان شما و معشوق را آبیاری خواهد كرد و به آن این امكان را خواهد داد تا در قلب شما به بار بنشیند. این شما هستید که بهتر از هر کسی می‌توانید از عشق‌تان مراقبت کنید.

خودتان دست به کار شوید

باور كنید شما قدرت و توان آن را دارید كه زندگی رضایت‌بخشی را بیافرینید؛ شما توان آن را دارید كه به زندگی خود معنا و هدفی برتر ببخشید و این توان تنها در عشق و شور زندگی شما نهفته است. پس منتظر نباشید کسی از راه برسد و شما را نجات دهد، بلکه خودتان ناجی عشق‌تان باشید و با توانی که دارید از آن مراقبت کنید.